Advent a keresztény kultúrkörben a karácsony napját megelőző negyedik vasárnaptól karácsonyig számított 4 hetes időszak, mely vízkeresztig (január 6-ig) tart. Advent első vasárnapja Szent András napjához legközelebb eső vasárnap, ekkor gyújtjuk meg az adventi koszorún, a karácsonyi ünnepkör egyik jelképén az első gyertyát.
Az adventi koszorú ősét 1839-ben készítette el egy németalföldi evangélikus lelkész: egy fenyőágakkal díszített szekérkeréken 24 gyertyát helyezett el, melyek közül minden nap eggyel többet gyújtott meg karácsonyig ezzel jelezvén az idő múlását, a karácsony közeledését. Ma az adventi koszorú általában fenyőágból készített kör alakú koszorú, melyet négy gyertyával díszítenek. A gyertyákat vasárnaponként gyújtják meg, minden alkalommal eggyel többet.
Az első gyertya, advent első vasárnapjának fogalomköre a hithez kapcsolódik. Ezen a vasárnapon a gyertyagyújtás közben érdemes végig gondolni hitünket, azt, hogy miben, mikben hiszünk, s hogy hiszünk-e egyáltalán.
Hihetünk a szívünkben és saját jóságunkban, mert ha így teszünk, mások is ezekben fognak hinni. Hihetünk a csodában, mert teli van vele az élet. De ami a legfontosabb, hogy higgyük önmagunkban, mert a lelkünkben rejtőzik a csoda, a remény, a szeretet és a holnap álmai.
Juhász Gyula Karácsony felé című verésnek részletével kívánunk békés, boldog Adventet!
Szép Tündérország támad föl szívemben
Ilyenkor decemberben.
A szeretetnek csillagára nézek,
Megszáll egy titkos, gyönyörű igézet,
Ilyenkor decemberben.