• TÁMOP - 3.1.4.-12/2-2012-0201
  • _
  • _

Previous
Next





Vésztői Szabó Pál Általános Iskola átadó ünnepsége, időkapszula elhelyezése

Mérföldkő ünnepély és időkapszula elhelyezése a Szabó Pál Általános Iskolában
2022 szeptember 29-én ünnepélyes keretek között helyezték el a Szabó Pál Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola udvarán azt az időkapszulát, mely emléket állít és egyben üzenetet küld az utókor számára arról, hogy az EFOP-4.1.2-17-2017-00057, Vésztő: Iskola 2020: Köznevelési Intézmények infrastrukturális fejlesztése a hátránykompenzáció elősegítése és a minőségi oktatás megteremtése érdekében című projekt I. üteme elkészült.
Az iskola épületének felújítása és bővítése nem csak az intézmény 287 tanulója számára teremtett korszerű oktatási környezetet, de megfelelő helyszínt biztosít a művészeti oktatásban részt vevő 164 növendék számára is. A projekt elsődleges célja az értékközvetítő, támogató nevelés biztosítása, ezáltal a fiatalok továbbtanulási esélyeinek növelése, szociális készségeik fejlesztése. A fejlesztések nem csak a helyi lakosság, hanem a szomszédos települések életminőségét is javítják: csökken a lemorzsolódók, korai iskolaelhagyók száma, ezáltal munkanélküliség, az elvándorlás is kisebb mértékűvé válik. A megfelelő végzettség megszerzése elengedhetetlen a hátrányos helyzet újratermelődése ellen folytatott küzdelemben. Az intézmény 42 pedagógusa és 15 nevelő-oktató munkát segítő, illetve technikai feladatokat ellátó munkatársa számára is könnyebbé, korszerűbbé vált ezáltal a munkavégzés.
A projekt keretében az épület homlokzata megújult, új, udvari és beltéri közösségi terekkel bővült, szaktantermi rendszer épült ki, illetve új informatikai tér, táncterem, könyvtár, stúdió, ebédlő, melegítőkonyha, valamint tehetséggondozásra és fejlesztésre alkalmas szobák jöttek létre. A régi szárny teljes megújítása mellett sor került az épület teljes akadálymentesítésére, gépészeti és elektromos felújítására is. A szükséges vizesblokkok újjászülettek, a festés, a tantermek új PVC padlója, és az új ajtók is a kényelmet szolgálják. A legfiatalabb épületrész tetőterének beépítése ad helyet ezentúl a titkárságnak, az intézményvezető és helyettesi irodáknak, valamint a művészeti iskola tantermeinek. Az új környezetben megvalósítható nyelvi, informatikai képességeket fejlesztő, tehetséggondozó és pályaorientációt segítő projektek nem titkolt célja, hogy új közösségi központ jöjjön létre, s a családok számára kapcsolódási lehetőségeket kínáljon. Az iskola egész területén iskolarádió elérhetőség, valamint kamerarendszer épült ki.
Az iskola bővítése azonban még nem fejeződött be. Az iskola közvetlen közelében felépült, a mindennapos testnevelés igényét minden tekintetben kiszolgáló új tornacsarnok átadása néhány héten belül várható. A ?C? típusú csarnok mobil belső térelhatároló rendszere lehetővé teszi, hogy egyszerre akár 3 osztály is teljes értékű testmozgásban vegyen részt. Ezt a célt szolgálta az is, hogy az alapterület meghatározása során a labdajátékokhoz szükséges pályák méretei voltak az irányadóak. Ez a típusú csarnok alkalmas valamennyi sportág kiegészítő kondicionáló edzésére, tollaslabdára, asztaliteniszre, súlyemelésre, tornasportra, ökölvívásra, röplabdára, kosárlabdára, birkózásra, cselgáncsra, vívásra és teniszre egyaránt. A tornacsarnok nemcsak az iskolai sportéletet hívatott támogatni, hanem a város sportköreinek is lehetőséget biztosít. Segítségével megvalósulhat az egészségnevelési esélyteremtés, iskolánk pedig mindenki számára vonzóbbá válik.
Vésztő nem az egyetlen település a Gyulai Tankerületi Központban, ahol sikeres, nyertes projekt valósul meg. Sarkadon és Dévaványán  hasonló beruházások történtek, összesen 3440 millió forint értékben, mintegy 1000 gyermek számára biztosítva így a 21.századi színvonalat az oktatásban.
A projekt keretében elnyert támogatás teljes összege 1.637.161.963 forint, amiből az eredeti támogatási összeg mintegy 794 millió forint, az EFOP keretében finanszírozott többlettámogatás megközelítőleg 259 millió, míg a központi költségvetésből finanszírozott összeg több, mint 584 millió forint. A kivitelezési munkákat a TÖMB 2002 Kft. és a FUTIZO Kft. végezte.
Az ünnepélyen részt vett és beszédet mondott Teleki-Szávai Krisztina, a Gyulai Tankerületi Központ igazgatója, Dr. Kovács József országgyűlési képviselő és Karakas Anikó Vésztő város polgármestere. Az alkalomra sok szülő is ellátogatott, diákjaink pedig a karzatról hallgathatták meg a beszédeket és nézhették meg a Macskinné Pór Erzsébet által vezetett Napfény mazsorettcsoport táncát. Az időkapszula elhelyezése alatt Hrabovszkyné Nagy Kornélia hegedűjátékát csodálhattuk meg, akit Farkas András kísért zongorán. Az ünnepség fényét emelte a Dányi Lovasudvar közreműködése, akik lóháton és hintón egyaránt segédkeztek a méltó műsor megvalósulásában.