• TÁMOP - 3.1.4.-12/2-2012-0201
  • _
  • _

Previous
Next





Osztályozó vizsga követelményei

Osztályozó vizsga követelményei:
A félévi és év végi tanulmányi osztályzatok megállapításához a tanulónak osztályozó vizsgát kell tennie, ha: 
a)az intézményvezető felmentette a tanórai foglalkozásokon való részvétel alól, b) az intézményvezető engedélyezte, hogy egy vagy több tantárgy tanulmányi követelményének egy tanévben, illetve az előírtnál rövidebb idő alatt tegyen eleget, c) egy tanévben 250 óránál többet mulasztott, és a nevelőtestület nem tagadta meg az osztályozó vizsga letételének lehetőségét, d) ha a tanuló hiányzása egy adott tantárgyból az évi tanítási órák 30%-át meghaladta és a nevelőtestület nem tagadta meg az osztályozó vizsga letételének lehetőségét, e) átvételnél az iskolavezetője előírja, f) a tanuló független vizsgabizottság előtt tesz vizsgát. Az alapfokú művészeti iskolában félév végén és tanév végén minden tanuló osztályozó vizsgát tesz. Magántanulói jogviszony nem lehetséges. (SZMSZ)


TANULMÁNYOK ALATTI VIZSGÁK SZERVEZÉSÉNEK LEGFONTOSABB ALAPELVEI 
A 20/2012. (VIII.31.) EMMI rendelet 64. §-a alapján. 
Jelen vizsgaszabályzat az intézmény által szervezett tanulmányok alatti vizsgákra, azaz:
 osztályozó vizsgákra,
 különbözeti vizsgákra,
 pótló vizsgákra,
 javítóvizsgákra vonatkozik.
Hatálya kiterjed az intézmény valamennyi tanulójára:
 aki osztályozó vizsgára jelentkezik,
 akit a nevelőtestület határozatával osztályozó vizsgára utasít,
 akit a nevelőtestület határozatával javítóvizsgára utasít. 
 a művészeti iskola tanulóira 
Kiterjed továbbá más intézmények olyan tanulóira
 akik átvételüket kérik az intézménybe és ennek feltételeként az intézmény igazgatója különbözeti vizsga letételét írja elő.  Kiterjed továbbá az intézmény nevelőtestületének tagjaira és a vizsgabizottság megbízott tagjaira. 
Osztályozó vizsgára vonatkozó szabályok:
A tanuló osztályzatait évközi teljesítménye és érdemjegyei vagy az osztályozó vizsgán, a különbözeti vizsgán, valamint a pótló és javítóvizsgán nyújtott teljesítménye (a továbbiakban a felsorolt vizsgák együtt: tanulmányok alatti vizsga) alapján kell megállapítani. A kiskorú tanuló érdemjegyeiről a szülőt folyamatosan tájékoztatni kell.  Osztályozó vizsgát kell tennie a tanulónak a félévi és a tanév végi osztályzat megállapításához, ha 
- felmentették a tanórai foglalkozásokon való részvétel alól, - engedélyezték, hogy egy vagy több tantárgy tanulmányi követelményének egy tanévben vagy az előírtnál rövidebb idő alatt tegyen eleget, - nevelőtestület engedélyező döntése alapján, ha a Knt. 51. § (6) b) pontjában meghatározott időnél többet mulasztott, 
Egy osztályozó vizsga egy adott tantárgy és egy adott évfolyam követelményeinek teljesítésére vonatkozik. A tanítási év lezárását szolgáló osztályozó vizsgát az adott tanítási évben kell megszervezni a félévi és év végi jegyek lezárását megelőző két hétben. 

Az osztályozó vizsga követelményeinek minden esetben meg kell egyeznie az adott évfolyam számára készült kerettanterv ismeretanyagával, követelményrendszerével. („Továbbhaladás feltételei”) Az osztályozó vizsgát megismételni, eredményén javítani nem lehet. Ha a szabályosan megtartott osztályozó vizsga elégtelen, a tanulónak a tanévet ismételnie kell. 
Az alapfokú művészeti iskolában osztályozó vizsgát a tanulók 
- zeneművészeti ágon félévkor és év végén, - táncművészeti ágon év végén, - tanuló kérésére, (kiskorú tanuló esetén szülővel aláíratott írásbeli kérelem alapján) - mulasztások miatt előírt esetben tesznek.
Az osztályozó vizsga tantárgyankénti, évfolyamonkénti részletes követelményeit az iskola helyi tanterve határozza meg. Az osztályozó vizsgák ideje az alapfokú művészeti iskola első félévnek utolsó kettő és a tanév utolsó kettő hete. A vizsgák idejéről a tagintézmény-vezető legalább 14 nappal értesíti a szülőket, tanulókat.

 
Különbözeti vizsgára vonatkozó szabályok:
Különbözeti vizsgát a tanuló akkor tehet, ha más iskolából érkezik és bizonyos tantárgyat nem vagy alacsonyabb óraszámban tanult. Különbözeti vizsgát a szülő/nagykorú tanuló írásbeli kérelmére a kérelem beérkezését követő 15. és 45. nap között lehet szervezni, a különbözeti vizsga megkezdésének engedélyezését és a vizsga eredményét az igazgató határozatban rögzíti. A különbözeti vizsgák időpontját az igazgató határozza meg. Iskolaváltoztatás vagy külföldi tanulmányok magyarországi folytatása feltételeként előírjuk a különbözeti vizsga letételét. Abból a tantárgyból vagy tantárgyrészből kell különbözeti vizsgát tennie a tanulónak, amelyet az Intézmény a megkezdeni tervezett évfolyamtól alacsonyabb évfolyamon tanított, s amely tantárgy, tananyag ismerete feltétele a sikeres továbbhaladásnak, a magasabb évfolyamra lépésnek.  A különbözeti vizsga tantárgyainak, tartalmának meghatározása során mindig egyedileg kell az intézmény vezetőjének határozatot hoznia a jelentkező tanuló ügyében.  Különbözeti vizsgát a tanuló abban az iskolában tehet, amelyben a tanulmányait folytatni kívánja.

 
Pótló vizsgára vonatkozó szabályok:
Pótló vizsgát tehet a tanuló, ha a vizsgáról neki fel nem róható okból elkésik, távol marad, vagy a megkezdett vizsgáról engedéllyel távozik, mielőtt a válaszadást befejezné. A vizsgázónak fel nem róható ok minden olyan, a vizsgán való részvételt gátló esemény, körülmény, amelynek bekövetkezése nem vezethető vissza a vizsgázó szándékos vagy gondatlan magatartására. Az intézményvezető hozzájárulhat ahhoz, hogy az adott vizsganapon vagy a vizsgázó és az intézmény számára megszervezhető legközelebbi időpontban a vizsgázó pótló vizsgát tegyen, ha ennek feltételei megteremthetők. A vizsgázó kérésére a vizsga megszakításáig a vizsgakérdésekre adott válaszait értékelni kell.


Javítóvizsgára vonatkozó szabályok:
Javítóvizsgát tehet a vizsgázó, ha -   a tanév végén – legfeljebb három tantárgyból – elégtelen osztályzatot kapott, -  az osztályozó vizsgáról, a különbözeti vizsgáról számára felróható okból elkésik, távol marad, vagy a vizsgáról engedély nélkül távozik. A vizsgázó javítóvizsgát az iskola intézményvezetője által meghatározott időpontban, az augusztus 15-től augusztus 31-ig terjedő időszakban tehet.

 
Tanulmányok alatti vizsgát legalább három tagú vizsgabizottság előtt kell tenni. Az általa ellátandó feladatok  - elnök  - kérdező tanár  - ellenőrző tanár Az elnök (Knt. 66. §) - felel a szabályok betartásáért,  - ellenőrzi a vizsgázók adatait, vezeti a jegyzőkönyvet,  - ha kell szavazást rendel el Kérdező tanár(ok) - csak megfelelő tanári végzettséggel lehet (Knt. 3. melléklet) - lehetőség szerint ne az kérdezze a tanulót, aki vizsgára küldte. Az igazgató felel a vizsgák szabályos lebonyolításáért. (66. § (3) ) Ellenőrző tanár - lehetőség szerint szakos tanár - felel a vizsga szabályszerűségéért 

Képességfelmérés
Zeneművészeti ágon túljelentkezés esetén képességfelmérést tartunk. A képességfelmérés időpontjáról a tagintézmény-vezető írásban értesíti az érintetteket. A képességfelmérést legalább három pedagógus végzi. A bizottság tagjait a tagintézmény- vezető jelöli ki.  A képességfelmérés zenei anyaga:
a. egy szabadon választott gyerekdal éneklése,
b. ritmus tapsolása hallás után.
A képességfelmérés során a bizottság sorrendet állít fel a tanulók között.  

Művészeti Alapvizsga
Művészeti alapvizsgát az a tanuló tehet, aki az A/6. évfolyamot elvégezte. A vizsgára írásban a tagintézmény-vezetőnél lehet jelentkezni legkésőbb az előző félév végén. A művészeti alapvizsga idejét, bizottságának tagjait a tagintézmény-vezető a vizsga előtt legalább 14 nappal közli az érintettekkel. Továbbképző évfolyamon csak az a tanuló folytathatja tanulmányait, aki művészeti alapvizsgát tett. A művészeti alapvizsga tantárgyankénti, évfolyamonkénti részletes követelményeit az iskola helyi tanterve határozza meg. 

Művészeti záróvizsga
Művészeti záróvizsgát az a tanuló tehet, aki az A/10. évfolyamot elvégezte. A vizsgára írásban a tagintézmény-vezetőnél lehet jelentkezni legkésőbb az előző félév végén. A művészeti záróvizsga idejét, bizottságának tagjait a tagintézmény-vezető a vizsga előtt legalább 14 nappal közli az érintettekkel. A művészeti záróvizsga tantárgyankénti, évfolyamonkénti részletes követelményeit az iskola helyi tanterve határozza meg.

 

Írásbeli vizsgák általános szabályai (67.§, 68.§, 69. § szerint): 
- A feladatlapot az iskola pecsétjével kell ellátni, fel kell tüntetni a tantárgy megnevezését, a tanuló nevét és a dátumot - A feladatlap megoldásának ideje 45 perc - A vizsgán használható segédeszközöket a szaktanár tájékoztatása alapján a tanuló hozza magával - Egy vizsganapon legfeljebb három írásbeli vizsga tehető le, de közöttük 10 perc pihenőidőt kell biztosítani, a pótló vizsga harmadik írásbeli vizsgaként is tartható - Ha a vizsgázó az írásbelin szabálytalanságot követ el, a felügyelő tanár e tényt jegyzőkönyvben rögzíti, és felvezeti a feladatlapra és jelenti az igazgatónak - Az írásbeli vizsga javítása: szaktanár az adott vizsganapon piros tollal kijavítja az írásbeli dolgozatot, ha a szaktanár arra a feltételezésre jut, hogy a vizsgázó meg nem engedett segédeszközöket használt, - rávezeti a feladatlapra. 

Szóbeli vizsgákra vonatkozó szabályok a 70. § és 71. § (1) (2) szerint:
A sajátos nevelési igényű tanulók vizsgáira a Knt. 71. § (3) (4) bekezdése vonatkozik. A független vizsgabizottság előtt letehető tanulmányok alatti vizsgát a kormányhivatal szervezi. (Knt. 73. §)
Az egyes vizsgatárgyak részei, követelményei és értékelési rendje: 

A vizsgatárgyak követelményrendszere:
Minden vizsgatantárgy követelményei azonosak az adott évfolyam adott tantárgyának az intézmény helyi tantervében található követelményrendszerével, a megfogalmazott továbbhaladás feltételeit teljesíteni kell, az értékelés szempontjai azonosak. 

A pedagógiai programban meghatározott tanulmányok alatti vizsgákra vonatkozó vizsgarend: (kivétel a középsúlyos tanulók esetében)
Vizsgatárgyak részei:
Irodalom  írásbeli + szóbeli vizsga
Magyar nyelvtan  írásbeli + szóbeli vizsga
Történelem  írásbeli + szóbeli vizsga
Idegen nyelv  írásbeli + szóbeli vizsga
Matematika  írásbeli + szóbeli vizsga
Fizika  írásbeli + szóbeli vizsga
Földrajz  írásbeli + szóbeli vizsga
Biológia  írásbeli + szóbeli vizsga
Kémia  írásbeli + szóbeli vizsga
Informatika   gyakorlati vizsga
Testnevelés   gyakorlati vizsga
Ha a tanulót az egyéni adottsága vagy sajátos helyzete alapján mentesítették a készségtárgyak tanulása alól, tudásáról nem kell számot adnia. A mentesítés iránti kérelemben meg kell jelölni a kérelem indokát. Ha a mentesítést a tanuló testi érzékszervi, értelmi-, beszéd-, illetve más fogyatékosságára tekintettel kérik, az illetékes szakértői és rehabilitációs bizottság, ha pedig beilleszkedési zavar, tanulási nehézség, magatartási rendellenességre tekintettel kérik, a nevelési tanácsadó szakértői véleményét be kell csatolni.